Angle down Atgal

Pasieniečių sulaikomų kontrabandinių cigarečių kiekis šiemet išaugo beveik keturis kartus

Pasieniečių sulaikomų kontrabandinių cigarečių kiekis per pirmus tris šių metų mėnesius išaugo beveik keturis kartus, pranešė Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT).

Pranešime nurodoma, kad per sausio-kovo mėnesius pasieniečiai sulaikė 1 mln. 633 tūkst. 963 pakelius į Lietuvą kontrabanda gabentų rūkalų.

Tai yra beveik keturis kartus daugiau nei per tą pat laikotarpį pernai, kai buvo sulaikyti 435 tūkst. 834 pakeliai, ir penkis kartus daugiau nei 2020 metų pirmą ketvirtį, kai buvo sulaikytas 332 tūkst. 371 rūkalų pakelis. 

Dažniausiai gabenami baltarusiški rūkalai

Per tris pirmus šių metų mėnesius VSAT nustatytų kontrabandos atvejų skaičius pasiekė 111, pernai atitinkamą laikotarpį jų buvo 72. Dažniausia kontrabandinė prekė yra ta pati kaip ir ankstesniais metais – baltarusiški rūkalai. 

Įtardami kontrabanda ar nelegaliu akcizinių prekių gabenimu šiemet pasieniečiai minėtu laikotarpiu sulaikė 98 asmenis, 2021 metais tokių įkliuvo 78.

Pranešama, kad kontrabandą šiemet per minimą laikotarpį dažniausiai gabeno Lietuvos piliečiai – 77 asmenys. Per tą laiką šiemet dėl kontrabandos VSAT pradėjo penkis ikiteisminius tyrimus (pernai – tris), o dėl neteisėto disponavimo akcizais apmokestinamomis prekėmis – 46 (užpernai – 16). Dėl šių nusikalstamų veikų per tris šių metų mėnesius įtarimai pareikšti 68 asmenims, pernai per tą patį laikotarpį – 33.

Anot VSAT, pagrindiniai kontrabandinių rūkalų gabenimo per „žalią“ sieną, t. y. ten, kur ji eina sausuma, būdai nesikeičia. Dažniausiai cigaretės atnešamos iki valstybės sienos Baltarusijos pusėje ir permetamos į Lietuvą nepažeidžiant sienos linijos.

Čia kontrabandininkai turi perimti krovinį ir kuo skubiau gabenti į šalies gilumą. Rečiau naudojamas būdas, kuomet siena pažeidžiama pėsčiomis pernešant per ją kontrabandinių rūkalų dėžes. 

Populiarėja „nuotoliniai“ perdavimo būdai

Pernai dėl neteisėtų migrantų antplūdžio Lietuvai smarkiai sustiprinus valstybės sienos su Baltarusija apsaugą, kontrabandininkai dažniau rinkosi ir vadinamuosius „nuotolinius“ rūkalų gabenimo būdus.

Anot VSAT, smarkiai suintensyvėjo rūkalų gabenimas pasienio vandenimis. Ši tendencija tęsėsi ir pirmą šių metų ketvirtį. Sausį–kovą VSAT nustatė 24 cigarečių kontrabandos vandens keliu iš Baltarusijos atvejus, sulaikyta beveik 39 tūkst. pakelių cigarečių. Pernai tuo pačiu laikotarpiu fiksuota 11 tokių rūkalų gabenimo per pasienio vandenis atvejų. 

Kontrabandiniai kroviniai paprastai nuleidžiami į Nemuną ar Nerį Baltarusijos krante planuojant, kad srovė juos atneš į Lietuvos pusę. Čia veikiančių kontrabandininkų tikslas yra rūkalus ištraukti iš vandens ir irgi kuo skubiau juos gabenti į Lietuvos gilumą. Kontrabandos vietai sekti naudojami GPS įrenginiai.

Šis būdas, pasak pasieniečių, ypač dažnas žiemą, kuomet ledonešio metu cigarečių plaustai padaromi panašiais į plaukiančias ledo lytis. Jie apvyniojami balta polietileno plėvele arba medicinine marle, apdrabstomi sušalusiu sniegu, ledu bei purvu, o plūdrumui reguliuoti parenkamos įvairios statybinės medžiagos – plytos, betoniniai blokeliai, šaligatvio trinkelės ir pan. 

Pastaruoju metu cigarečių kontrabandai dažniau pradėta naudoti ir bepilotes skraidymo priemones. Šių metų sausį–kovą VSAT išaiškino aštuonis atvejus, kai cigaretės iš Baltarusijos buvo atgabentos dronais (per visus 2021 metus tokių atvejų buvo 17).

Šiuo „nuotoliniu“ būdu skraidinami nedideli cigarečių kroviniai – šiemet sulaikyta daugiau kaip 6 tūkst. pakelių taip transportuotų baltarusiškų rūkalų.

Geležinkeliu gabenti keturi penktadaliai sulaikytų rūkalų

Šiemet augo krovininiais traukiniais iš Baltarusijos gabenti ir pasieniečių sulaikyti tokios rūkalų kontrabandos kiekiai. Per tris mėnesius nustatyta 19 tokių atvejų ir sulaikyta beveik 1,3 mln. pakelių cigarečių. Tai sudaro net 79 proc. viso VSAT sulaikytų rūkalų kiekio. Pernai per atitinkamą laikotarpį buvo nustatyta 11 tokių atvejų ir sulaikyta daugiau kaip 326 tūkst. pakelių geležinkeliu atgabentų cigarečių.

VSAT nurodo, kad baltarusiški rūkalai buvo slepiami tiek atviruose, tiek uždaruose vagonuose gabenamuose biriuose kroviniuose (medienos granulėse, akmens skaldoje ir pan.). Cigaretės slėptos ir vagonų konstrukcijose, prekinių traukinių šilumvežiuose, personalo vagonuose, kartais – specialiai įrengtose slėptuvėse.

99 proc. VSAT pareigūnų sulaikytos cigarečių kontrabandos buvo atgabenta tiesiai iš Baltarusijos. Rusijos siena pastaruoju metu tokiems veiksmams nėra populiari. 

Didžioji dalis – 82 proc. – pirmą šių metų ketvirtį VSAT sulaikytų tabako gaminių buvo atgabenta per pasienio kontrolės punktus. Tokį augimą lėmė minėta išaugusi cigarečių kontrabanda traukiniais.

Nustatyti 23 atvejai ir sulaikyta daugiau kaip 1,3 mln. pakelių cigarečių, atgabentų šiuo būdu. Lyginant su 2021 metų sausiu–kovu, rūkalų atgabenimo atvejų per pasienio kontrolės punktus skaičius išliko beveik nepakitęs, tačiau sulaikytas beveik keturis kartus didesnis cigarečių kiekis (2021 metais – 331 tūkst. pakelių). 

Per „žalią“ sieną tempiamos siuntos dydis – apie 2,3 tūkst. pakelių

VSAT pažymi, kad gerokai padaugėjo bandymų gabenti kontrabandą ir per „žalią“ sieną. Šiemet sausį–kovą pasieniečiai čia nustatė 59 kontrabandos gabenimo atvejus (2021 metais – 28 atvejai), sulaikė daugiau kaip 136 tūkst. pakelių cigarečių (pernai – beveik 62 tūkst.).

Vidutinė vienu metu gabenama siunta, palyginti su pernai, išaugo nuo 2 iki 2,3 tūkst. pakelių. Per „žalią“ sieną atgabenti 8 proc. visų VSAT sulaikytų kontrabandinių cigarečių. Stambiausia siunta čia buvo 17 tūkst. pakelių.

Daugiausiai pasieniečiai sulaikė Gardino tabako fabrike „Neman“ pagamintų „NZ“, „Minsk“ ir „Fest“ markių cigarečių. Absoliuti dauguma rūkalų buvo pažymėta Baltarusijos akcizo ženklais, tik 0,6 proc. cigarečių buvo be banderolių. 

Anot VSAT, cigarečių kontrabandos iš Baltarusijos į Lietuvą gabenimą lemia keli faktoriai, vienas jų – didelis tabako gaminių kainų skirtumas Lietuvoje ir Baltarusijoje. Pranešime pažymima, kad Baltarusijoje ir Lietuvoje cigarečių pakelio kaina skiriasi penkis kartus.

Baltarusijoje vidutinė mažmeninė populiariausių cigarečių pakelio kaina yra apie 0,8 euro, o Lietuvoje mažmeninė populiariausių cigarečių pakelio kaina yra apie keturi eurai.

Pasieniečiai taip pat teigia, kad vienas baltarusiškų cigarečių kontrabandos traukos faktorių yra ir tai, kad Baltarusijos režimas palaiko šią šešėlinę veiklą. Gamyklos „Neman“ perviršinė produkcija ir yra skirta nelegaliai rinkai.

VSAT nurodo, kad Baltarusijos tabako fabrikų produkcijos apimtys išlieka didelės, o po šiai šaliai įvestų sankcijų, anot pasieniečių, tikėtina, dar labiau augs.

Dėl minėtų priežasčių VSAT prognozuoja, kad rūkalų kontrabandos iš Baltarusijos mastai ir intensyvumas nemažės – neteisėto prekių gabenimo rizika išlieka aukšta.

BNS

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite