Angle down Atgal

Lietuviai programuotojai vietoj žmonių „įdarbina“ robotus – rezultatai pranoksta lūkesčius

Turbūt nerastume darbovietės, kurioje visiškai nebūtų monotoniško ir mechaniško darbo: nuo įvairių ataskaitų pildymo, buhalterijos iki sutarčių ruošimo. Krūvos popierių ir failų, kuriuos darbuotojas turi apdoroti, surūšiuoti ir sutvarkyti atima marias laiko. Nereikia ir sakyti, kad toks darbas gali visiškai „nužudyti“ žmogaus kūrybiškumą ir norą tobulėti profesinėje srityje.

„Dažnai aš tikrai jaučiuosi kaip robotas“, – sako vienoje Šiaulių įmonėje vyriausiosios buhalterės padėjėja dirbanti Svetlana. Moteris praktiškai visą darbo dieną praleidžia pildydama įvairias ataskaitas, skaičiuodama, ruošdama sąskaitas ir kitus dokumentus.

Paklausta, ar norėtų iš tiesų turėti „kolegą“ robotą, kuris visą monotonišką darbą atliktų už ją, Svetlana nusijuokia. Tačiau tai nėra jokia fantastika. Įmonė eRobotai.lt viena pirmųjų Lietuvoje taiko tokią inovaciją – padeda įvairioms įmonėms automatizuoti procesus ir taip pagerinti ne tik darbo našumą, bet ir kokybę.

Darbo našumas išauga kelis kartus

eRobotai.lt įkūrėjas Vaidas Velykis sako, kad procesų automatizavimas galimas pačiose įvairiausiose darbo srityse. Automatizuoti galima bet kokį rutininį verslo procesą, kuris veikia pagal žinomas taisykles ir nereikalauja žmogaus kūrybos. Tai yra įvairių dokumentų ruošimas bei tvarkymas, duomenų rinkimas, sisteminimas ir pateikimas valstybinėms institucijoms, apskaitos procesai, personalo valdymo procesai ir kitos panašaus pobūdžio sritys.

Šio metodo esmė yra ta, kad programuotojų sukurtas robotas imituoja žmogaus darbą kompiuteriu ir pats savarankiškai atlieka užduotis.

Vienas didžiausių privalumų, kuriuos suteikia procesų skaitmenizavimas, yra smarkiai sutaupomas ir efektyviau išnaudojamas žmonių laikas. Robotai rutinines užduotis, kurios užima valandų valandas laiko, atlieka gerokai greičiau, o darbuotojas tuo metu gali atlikti kitas užduotis, kurios jau reikalauja žmogaus mąstymo ir kūrybos.

Pastebima, kad skaitmenizavus procesus kai kuriose įmonėse bendras darbo našumas išauga net ne procentais, o kartais.

Kitas didelis privalumas yra tas, kad robotizuotas procesas padeda išvengti žmogiškųjų klaidų faktoriaus. Dėl to darbas atliekamas itin preciziškai ir tiksliai.

Procesų automatizavimas didina ir darbuotojų pasitenkinimą darbu, kadangi žmogui nuo pečių nukrenta daug laiko užimančios, nuobodžios ir nemalonios užduotys.

Galų gale, verslas patiria mažiau išlaidų, nes darbą, kuriam galbūt būtų reikėję poros žmonių, su robotų pagalba puikiai atlieka ir vienas darbuotojas.

Ne tik didelėms įmonėms

V. Velykis sako, kad neretai vyrauja klaidingas požiūris, jog verslo skaitmenizavimas tikslingas tik didelėse įmonėse. Maži verslai dažniausiai baiminasi, kad tokia paslauga ne jų kišenei. Tačiau V. Velykis skuba nuraminti – procesų robotizavimo projektai atsiperka greitai, kadangi eRobotai.lt naudoja paruoštus įrankius, kuriuos įmonėms pritaiko jų procesams skaitmenizuoti.

Tai reiškia, jog programuotojams nereikia programinio kodo rašyti nuo nulio. Tam tikri specializuoti įrankiai tiesiog integruojami į įmonės procesus ir padeda juos skaitmenizuoti, todėl paslaugos kaina tikrai prieinama net ir mažai įmonei. eRobotai.lt šiuos įrankius taikyti pradėjo vieni pirmųjų Lietuvoje.

Pastebima, kad anksčiau pagrindinė priežastis, dėl kurios verslininkai imdavosi procesų automatizavimo, buvo noras sutaupyti etatų ir lėšų, kurias reikia skirti atlyginimams. Tačiau vis dažniau darbdaviai mechaniškus darbus nori patikėti robotams dėl to, kad darbuotojai galėtų skirti savo laiką kitiems darbams, kuriantiems įmonei aukštą pridėtinę vertę, o tai labai džiugina.

Nors įmonė šiuo metu dirba daugiausiai su privačiu sektoriumi, tačiau neabejojama, kad procesų automatizavimas gali būti labai naudingas ir valstybinėms įmonėms.

Robotą gali išnuomoti

V. Velykis pasakoja, kad kiekvieno kliento situacija yra vertinama individualiai. Specialistai pirmiausia susipažįsta su konkrečia įmonės situacija ir įvertina jos poreikius bei lūkesčius. Tuomet nusprendžiama, kokie konkrečiai procesai bus skaitmenizuojami. Pagal tai sukuriamas robotas, kuris yra rūpestingai testuojamas ir tada diegiamas. Darbuotojai pagal poreikį apmokomi naudoti robotą.

Tačiau yra tokių procesų, kurie ganėtinai panašūs visose įmonėse ir robotus lengva pritaikyti, neanalizuojant konkrečios situacijos, pavyzdžiui, buhalterinės apskaitos tvarkymas, kuris visur yra labai panašus. Tokiu atveju yra eRobotai.lt gali pasiūlyti inovaciją, kurios niekas daugiau Lietuvoje dar nesukūrė: tai roboto nuoma. Įmonė gali išsinuomoti apskaitos robotą-darbuotoją, kuris atliks tokius darbus pagal poreikį.

Be to, šiuo metu specialistai vienai įmonei kuria techninių-inžinerinių projektų valdymo įrankį. Tai galima vadinti pilotiniu projektu, tačiau akivaizdu, jog būtent šios srities įmonėms jis tikrai pasiteisins. Tai bus dar vienas proveržis ir inovacija, nes iki šiol tokių paslaugų niekas negali pasiūlyti arba jos yra neįtikėtinai brangios ne tik Lietuvos, bet ir užsienio rinkose. Manoma, kad šį įrankį taip pat būtų galima siūlyti klientams nuomos principu.

Remiamas turinys

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite