Angle down Atgal

Klaipėdos politikai spręs dėl sovietinių memorialo elementų griovimo

Klaipėdos miesto taryba trečiadienį spręs dėl sovietinės simbolikos demontavimo memoriale ties Klaipėdos skulptūrų parku. 

Uostamiesčio politikai turėtų nuspręsti, ar reikia pertvarkyti Antrojo pasaulinio karo Sovietų Sąjungos karių palaidojimo vietą, atsisakant sovietinės propagandos naudotų simbolių – trijų karių skulptūros bei kalavijo, tuo pačiu siekiama išsaugoti pagarbą čia palaidotiems kariams kaip to reikalauja 2000 metais ratifikuota Ženevos konvencija. 

Siūlymus savivaldybei gegužę pateikė iš istorikų, muziejininkų, teisininkų ir kitų sričių atstovų sudaryta darbo grupė. Ji rekomenduoja nugriauti sovietinio memorialo pagrindinius elementus – trijų karių skulptūrą, kalaviją, raudono akmens žvaigždę ir išmontuoti amžinosios ugnies įrenginį. 

Nugriovus elementus siūloma paskelbti architektūrinį konkursą, kaip pažymėti čia palaidotų beveik 700 karių atminimo vietą. Karių palaikų iškelti neketinama.

Šį klausimą anksčiau svarstę Finansų ir ekonomikos komiteto nariai taip pat nusprendė siūlyti savivaldybės administracijai įvykdžius nukėlimo procedūrą organizuoti architektūrinį konkursą šios erdvės sutvarkymui.

Architektai siūlo ieškoti alternatyvų

Apie tai praėjusią savaitę diskutavo ir uostamiesčio architektų bendruomenė. 

„Norėtume, kad būtų principas „akis už akį, dantis už dantį“. Jei bus priimta griauti, norėtume šioje vietoje matyti kažką kita“, – diskusijoje sakė architektų sąjungos Klaipėdos skyriaus pirmininkas, architektas Mantas Daukšys. 

Jo teigimu, dominuoja požiūris, jog kompleksą reikia pertvarkyti, nes toks, koks yra žmonių netenkina. Architektai pasisakė už tai, kad čia būtų kapinių vieta, kurioje vyrautų ramybė ir susikaupimas. 

Diskusijų sukėlė svarstymai, ar ties memorialu esantis kalavijas yra griautinas. Kai kurių architektų nuomone, tai aukštos vertės meno kūrinys, kuriame galima įžvelgti ir kryžiaus simboliką. 

Skulptorius Arūnas Sakalauskas priminė, jog neseniai Kryžkalnyje Lietuvos partizanams buvo pastatytas būtent kalavijas, o tai rodo, jog šitas simbolis pereina iš kartos į kartą.

Nuomonę išsakė miestiečiai

Uostamiesčio politikams pateikti ir mėnesį vykdytos miestiečių apklausos rezultatai.

Iš kone 4492 pasisakiusiųjų apie du trečdaliai (2833) teigė palaikantys, jog sovietiniai paminklai turi būti nugriauti. 

Kad apklausa būtų laikoma įvykusia, joje turėjo dalyvauti dešimt procentų arba 13500 registruotų Klaipėdos gyventojų. Tačiau nepaisant to, ar ji būtų įvykusi, miestiečių nuomonė yra labiau patariamoji. 

S. Daukanto gatvėje, yra palaidoti Sovietų Sąjungos kariai, žuvę 1945 metų sausį vykusiuose mūšiuose su nacistinės Vokietijos kariuomene dėl Klaipėdos. 1975 metais karių palaikai į šią palaidojimo vietą perkelti iš Klaipėdos rajono ir Klaipėdos miesto buvusios Pergalės aikštės.

Kompleksą sudaro paminklas iš dviejų vertikalių balto betono skydų, tarp kurių nuleistas kalavijas bei jo rankeną puošianti ąžuolo lapų girlianda bei kitas paminklas, kurį sudaro keturkampio plano postamentas iš raudono poliruoto granito bei bronzinė trijų karių skulptūrinė grupė. Taip pat čia įrengtos 47 pilko granito atminimo plokštės su 694 karių pavardėmis.

 

BNS

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite